Lena:)
Aktywny
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: okolice Poznania
|
Wysłany: Pią 16:21, 13 Cze 2008 Temat postu: SZCZEPIENIA |
|
|
Na co i kiedy szczepić fretkę?
Przed szczepieniem powinno się fretkę odrobaczyć, najlepiej tydzień wcześniej. Jeżeli to młodziutka fretka, to należy zapytać hodowcy, czy odrobaczał. Fretki sklepowe zazwyczaj są nieodrobaczone.
Fretkę szczepi się przede wszystkim przeciw nosówce, chorobie śmiertelnej.
Młode zwierzątko w należy zaszczepić w 7-10 tygodniu życia, najpóźniej do ukończenia 12, potem obowiązują 3-4 tygodnie przerwy i szczepimy drugą dawką szczepionki. Następnie w odstępach roku do półtora stosujemy szczepienia „przypominające”. Szczeniaki fretek mogą być szczepione u hodowcy, ale należy pamiętać, iż w takim wypadku zmiana domku może nastąpić najwcześniej tydzień po szczepieniu.
Oczywiście, jeżeli starsza niż 12 tygodniowa fretka nie była jeszcze szczepiona, należy ją zaszczepić jak najszybciej.
Dorosłą fretkę pierwszy raz szczepioną można szczepić tylko raz, ale zalecane jest jednakże podwójne szczepienie w odstępach 3-4 tygodnie.
Fretki nieszczepione p/ nosówce nie powinny wychodzić z domu ani spotykać się z innymi zwierzętami. Po pierwszej dawce szczepionki obowiązuje kwarantanna, czyli zakaz wychodzenia na dwór i kontaktu z innymi zwierzętami. Po drugiej dawce kwarantanna wynosi tylko 2 tygodnie. Czyli fretka może wychodzić na dwór najwcześniej 6 tygodni od pierwszej szczepionki.
Jeżeli w domu było zwierzę chore na nosówkę, przez okres pół roku nie powinno się sprowadzać do mieszkania innego zwierzaka!
Zalecane jest szczepienie p/wściekliźnie, szczególnie fretek wychodzących na dwór i mających kontakt z innymi zwierzakami. Przeciw wściekliźnie szczepi się co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu szczepień p/ nosówce, można oczywiście później. Następnie co roku do półtora powinny nastąpić szczepienia „przypominające”.
Polecane szczepionki to:
Nobivac Puppy DP dla najmłodszych fretek
Nobivac DHP dla starszych
Wszystkie zarejestrowane w Polsce szczepionki p/ wściekliźnie
Medicus napisał(a):
W związku z kilkoma przypadkami wstrząsów i powikłań po szczepieniu przypominam, że tchórzofretki należy szczepić jak najuboższymi szczepionkami psimi.
W składzie powinna znaleźć się nosówka, nie przeszkadza parwowiroza i choroba Rubartha. (czyli Nobivac Puppy DP, Nobivac DHP, Duramune 5, Duramune Max 5, Canivac FH i FHP)
WAŻNE!
Należy uczulić lekarzy, aby nie szczepili fretek szczepionkami zawierającymi w składzie przeciwciała przeciw leptospirozie i/lub koronawirozie (szczepionki takie jak Duramune 6, Duramune 8, Duramune Max 10, Nobivac z dodatkiem L lub LC, Vanuard 5 L, 5LC)
Powyższe szczepionki mogą wywołać wstrząs u zwierzaka.
Nie powinno się używać szczepionek kocich (Tricat, Quadricat, Felovax), tam nie ma nosówki, nie ma tam też nic, co jest potrzebne fretce.
Możliwe reakcje na szczepionkę:
Reakcje poszczepienne są rzadkie, ale mogą być bardzo niebezpieczne.
Mogą wystąpić po każdej dawce każdej szczepionki, nawet tej polecanej. Najbardziej niebezpieczny rodzaj reakcji poszczepiennej - wstrząs może wystąpić w około 15-45 minut od podania szczepionki, dlatego warto zostać w pobliżu gabinetu przez pierwsza godzinę.
Należy zwrócić uwagę na objawy takie jak : puchnięcie zwierzęcia w okolicy podania szczepionki lub w okolicy pyszczka, wymioty, rozwolnienie, utrata koordynacji ruchów, zataczanie się, lanie się z nosa, bordowo - purpurowe plamy na skórze, trudności w oddychaniu, blade lub jasnoróżowe dziąsła, uszy, nos, lub stopy, konwulsje, utrata przytomności lub inne nietypowe objawy. Należy jak najszybciej wrócić do lekarza weterynarii - prawdopodobnie poda leki przeciw wstrząsowi. Jeżeli fretka ma słabą lub średnio mocną reakcję poszczepienną następnym razem można jej podać leki przeciw uczuleniowe przed szczepieniem. Jeżeli fretka ma gwałtowną reakcję poszczepienną - można rozważyć zmianę szczepionki lub ewentualnie przedyskutować z weterynarzem ryzyko trzymania fretki w ogóle nie zaszczepionej
Późniejsze reakcje na szczepionkę nie są tak niebezpieczne. Można zauważyć zmęczenie, oznaki podobne do grypy, lub nawet wymioty, objawy te mogą wystąpić około dnia do dwóch po szczepieniu. Jeżeli objawy nie trwają dłużej niż dzień lub dwa i nie są zbyt nasilone, nie trzeba się przejmować. Jeżeli fretka ma trudności w oddychaniu, jest bardzo osowiała i śpiąca lub ma inne podejrzane objawy na wszelki wypadek należy udać się do weterynarza. Leki antyhistiaminowe pomagają na późniejszą reakcję poszczepienną, lecz lekarz może zlecić w przyszłości podanie takich leków przed szczepieniem.
Można na wszelki wypadek podać fretce parę dni przed szczepieniem witaminę E w ilości około 100 IU , może to zapobiec reakcji poszczepiennej i nie jest toksyczne dla fretki.
Odrobaczanie.
Generalnie fretki należy odrobaczać co 3 - 4 miesiące, gdy mają kontakt z innymi zwierzętami, a co 6 miesięcy pozostałe. Dobrze byłoby zacząć doganiać standardy europejskie i co pół roku robić badania kału i odrobaczać zależnie od wyników.
Pierwsze odrobaczenie powinno nastąpić u hodowcy, około 5 -6 tygodnia życia. Gdy kupujemy młodziutką fretkę od hodowcy, zapytajmy o odrobaczenie. Gdy mamy fretkę ze sklepu zoologicznego lub z nieznanego źródła, gdy nie mamy pewności, czy zwierzę było odrobaczane koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, ponieważ zalecane jest w takiej sytuacji odrobaczanie. Odrobaczać powinno się przed szczepieniami, najlepiej w odstępie tygodnia.
Polecane preparaty to Paratex, Pratel, Vetminth, Systamex.
Tekst pochodzi ze strony fretki. org .pl
Post został pochwalony 0 razy
|
|